آخرین مطالب

دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت پدیده برگزار شد اجتماعی

دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت پدیده برگزار شد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت پدیده در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور پس از اتمام 20 روز مهلت داده شده به متهمان روز دوشنبه به ریاست قاضی سید هادی منصوری در مشهد برگزار شد.

به گزارش نوید تربت به نقل از ایرنا، رئیس دادگاه در ابتدای این جلسه ضمن تشریح روند پرونده گفت: در یازدهمین جلسه دادگاه با هدف جبران مافات‌فرصت 20 روزه ای به متهمان داده شد.

قاضی سید هادی منصوری از دادستان عمومی و انقلاب مشهد خواست تا نتیجه اقدامات متهمان در این مدت را تشریح کند.

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: به طور مشخص سه اقدام در طول این مدت توسط متهمان انجام شد و در ابتدا درخواست انجام ملاقات با مسئولان یکی از مؤسسات پولی و مالی برای هماهنگی‌های لازم را داشتند که این هماهنگی‌ها انجام شد و بنا شد متهمان گزارشی در این خصوص ارائه کنند که هر چند نتایج اعلام شد ولی مطلوب نبود.

غلامعلی صادقی افزود: اقدام دوم متهمان معرفی یک شرکت برای همکاری‌های لازم بود اما نتایج این اقدام نیز مثبت و شفاف نبود و به سرانجام مشخصی نیز نرسید.

وی ادامه داد: در اقدام سوم نیز متهمان برای انجام برخی امور مکاتباتی انجام دادند اما متأسفانه شاهد بودیم که قبل از اینکه این نامه‌ها به دست ما برسد تصویر آنها در فضای مجازی منتشر شد که این کار نیز کار خوبی نبود و موجب گلایه شد.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: از سال 1391 در حوزه پیشگیری به دنبال حل مشکل بودیم و به اصرار دوستان در ستاد تدبیر مهلت مجددی نیز به متهمان اعطا شد اما در این مهلت نیز اقدام قابل قبولی توسط آن‌ها انجام نشد.

صادقی افزود: در این مدت تمامی تلاش خود را برای حفظ منافع عمومی انجام دادیم و تعامل خوبی نیز با متهمان برای بازگرداندن اموال مردم انجام شد اما متأسفانه همکاری باید و شاید متهمان مشاهده نشد.

وی تاکید کرد: دستگاه قضائی همکاری‌های ارزشمندی با متهمان با هدف بازگرداندن اموال مردم صورت داد و آنچه توسط متهمان از ما خواسته شد به انجام رسید اما تا این لحظه همکاری شایسته‌ای از سوی این افراد انجام نشد بنابراین از دادگاه درخواست ادامه رسیدگی و اجرای قانون را داریم.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد همچنین در خصوص رسیدگی به قصور مسئولان و دست اندر کاران دستگاه‌های اجرایی که زمینه ساز تخلفات متهمان این پرونده شده است افزود: تحقیقات در این زمینه در حال انجام است و نتایج آن به محض تکمیل، تقدیم و اعلام خواهد شد.

پس از توضیحات دادستان عمومی و انقلاب مشهد قاضی منصوری از نماینده سازمان بازرسی و نماینده دادستان مشهد خواست تا مطالب خود را ارائه کنند.

نماینده دادستان گفت: بررسی سوابق اقدامات دادستانی مشهد نشان دهنده این است که تمامی این اقدامات با هدف پیشگیری از گسترش تخلفات، حفظ اموال و دارایی‌های سهامداران و ادامه مسیر طبیعی فعالیت شرکت پدیده و اجرای قانون و نظامات دولتی بوده اما علی رغم تلاش‌های صورت گرفته، متهمان همکاری نداشتند و نتیجه آن شد که امروز شاهدیم.

وی افزود: اصرار مسئولان وقت شرکت پدیده شاندیز یعنی متهمان فعلی پرونده بر ادامه فعالیت خارج از چارچوب قانونی جای تأمل دارد و نتیجه این حرکت، تشکیل پرونده کیفری برای تعقیب متهمان بود.

پس از آن متهم ردیف اول این پرونده یعنی محسن پهلوان مقدم فرزند اسداله‌ به دستور قاضی منصوری با قرار گرفتن در جایگاه متهم به ارائه دفاعیات با توجه به کیفرخواست صادره پرداخت.

پهلوان مقدم گفت: اقدامات اولیه با مذاکرات انجام شده با شهردار وقت شاندیز و برخی دیگر از مدیران انجام شد و اسناد و مدارک آن نیز وجود دارد اما برخی اداره‌ها در همین مسیر تخلف کرده‌اند که حتماً از طریق مراجع ذی صلاح پیگیری خواهد شد.

وی افزود: من چند سال است که در زندان هستم و به عنوان محسن پهلوان در همین جا اعلام می‌کنم که دیگر توان ادامه کار را ندارم و کاری از من برنمی‌آید.

قاضی منصوری نیز گفت: به تمامی تخلفات احتمالی مسئولان در این پروسه نیز رسیدگی خواهد شد و اقدامات اولیه هم انجام شده است و دادستانی مشهد و سازمان بازرسی و سایر نهادهای ذیربط در حال پیگیری موضوع هستند.

وی افزود: فرصت داده شده به متهمان فقط برای بازگرداندن اموال سهامداران و از موجبات مخففه مجازات محسوب می‌شد.

او ادامه داد: فرصت زیادی برای دفاع به متهم ردیف اول داده شده و از ابتدای برگزاری جلسات دادگاه 20 جلد پرونده که شامل محتویات 11 جلسه پیشین دادگاه است نیز تشکیل شده است.

در ادامه این جلسه، نمایندگان سازمان‌های حاضر در جلسه با تشریح اقدامات متهمان ادعا کردند که آنها بر ادامه اجرای تخلفات حتی پس از تذکرات قانونی تاکید داشته اند.

ادامه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت پدیده به فردا موکول شد.

رسیدگی به اتهامات شرکت پدیده در صحن دادگاه با حضور 22 متهم در قالب پرونده‌ای 100 جلدی به ریاست قاضی سید هادی منصوری از 22 اردیبهشت ماه در مشهد آغاز شده است.
عدم رعایت الزامات قانونی، عدم توجه به تذکرات قانونی صادر شده توسط سازمانهای مسئول، عدم دریافت مجوزهای لازم قانونی، عدم رعایت حقوق سهامداران، تبلیغات گسترده و اغواگرانه منجر به بروز مشکلات متعدد برای شهروندان و سهامداران، عدم تمکین در برابر تعهدات داده شده، ارائه دلایل غیرواقعی و واهی برای توجیه اقدامات خلاف قانون، تغییر گسترده کاربری اراضی و عدم رعایت حقوق بیت المال از جمله مواردی است که توسط نمایندگان ستاد تدبیر استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، سازمان امور اراضی کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان بخشی از تخلفات متهمان پرونده شرکت پدیده شاندیز در صحن علنی دادگاه مطرح شده است.
پیش از این با برپایی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در مشهد دو پرونده مربوط به تخلفات شرکت سرمایه گذاری پردیسبان و تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان هم رسیدگی و احکام مجرمان اعلام شد.
فعالیت شرکت پدیده شاندیز که 130 هزار سهامدار دارد چهار سال پیش در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیر مجاز کاربری زمینهای کشاورزی، پرداخت نکردن حقوق دستگاه‌های ذیربط، دریافت نکردن گواهی پایان کار و دیگر تخلفات مدیران این شرکت با دستور مراجع قضائی متوقف شد.
مراجع قضائی در مرحله نخست، دفاتر فروش و عرضه سهام شرکت را با حکم دادستانی خراسان رضوی بستند و بعد از مدتی فعالیت‌های کل پروژه متوقف شد.
حل مشکل سهامداران و فعال کردن مجدد این پروژه ظرف چهار سال اخیر از دغدغه‌های جدی مسئولان بود به طوری که سه سال پیش با تشکیل "ستاد تدبیر" در خراسان رضوی اقداماتی برای راه اندازی دوباره و سر و سامان دادن به وضعیت شرکت پدیده شاندیز صورت گرفت.
پیرو این اقدامات بود که مدیرعامل جدید گروه شرکتهای پدیده شاندیز مهر ماه پارسال اعلام کرد 45 شرکت پیمانکاری و مشاور جزء و کل برای ساخت و تکمیل پروژه‌های شرکت با این مجموعه قرارداد منعقد کرده اند.
هم اکنون گروه شرکتهای پدیده در قالب شش شرکت اصلی و دو مؤسسه وابسته در حال فعالیت است و دو سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره کیش استان هرمزگان دارد و به طور میانگین دو هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول کار هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

126 کانون فرنگی هنری مساجد در تربت حیدریه فعالند

نارضایتی خواربار فروشان شهر از بازگشایی فروشگاههای زنجیره ای

محقق شدن 112 درصد بودجه شهرداری تربت حیدریه در سال گذشته

مدیر جدید شرکت مخابرات تربت حیدریه معرفی شد

نمایشگاه چهل تکه دوزی ایران در تربت حیدریه برگزار شد

سرانه ورزشی در تربت‌حیدریه کمتر از یک متر است

امدادرسانی به 4مصدوم در سه حادثه رانندگی محور تربت حیدریه- -مشهد

تکلیف 87 میلیاردریال درآمد تبصره 3 هنوز مشخص نیست

سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس: چرا با اُفت نرخ دلار قیمت کالاها پایین نمی‌آید؟ / قیمت کالاهای اساسی ارتباطی با نرخ ارز بازار ندارد

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

تنگناهای ارزی صادرات زعفران و لزوم بازنگری سیاستها

در برگزاری کلاس های اوقات فراغت موازی کاری صحیح نیست

جابجایی در آموزش و پرورش تربت حیدریه

افشاگری علی مطهری از اتفاقی عجیب در مجلس: ابلاغ 3 تبصره بدون رأی‌گیری/ قانون جرم سیاسی تا الان اجرا نشده

قالیباف فراخوان انتخاباتی داد/ اقدامی عجیب همراه با معرفی یک سایت برای ثبت‌نام

رحمتی به شهرخودرو(پدیده) پیوست

مأمورین یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در آماده باش هستند

91 پروژه ورزشی خراسان رضوی رو به اتمام است

خرید حدود 9 هزار تن گندم مازاد بر مصرف از کشاورزان تربت حیدریه

کاشی ماندگار برای پیشکسوت صنایع دستی خراسان رضوی نصب شد

اعضای بدن بانوی مرگ مغزی ساکن خواف جان 6 نفر را نجات داد

شناسایی 208 بیمار مبتلا به ام. اس در تربت حیدریه

تخم مرغ با نشان "ویژه روز زرد طلایی" تقلبی است

3 پرنده شکاری قاچاق در تربت حیدریه کشف شد

کشف بیش از13 کیلوگرم مواد مخدر توسط پلیس تربت حیدریه

ارتباط اینترنتی در خراسان رضوی دچار اختلال می شود

پلمپ آرایشگاه فاقد مجوز در تربت حیدریه

وزش باد در خراسان رضوی شدت می گیرد

عضو سابق سیا: روزهای حضور بولتون در دولت آمریکا به شماره افتاده است

آیا تلاش «استالین» برای ترکیب ژن انسان و شامپانزه حقیقت دارد؟

فرشاد مؤمنی: تجربه اقتصادی مصدق را دنبال کنید تضمین می کنم تحریم ها لغو شود

سید احمد خاتمی: افتخار می‎کنیم «آخوندحکومتی» هستیم

بازگشت دوباره کره‌ای‌ها به بازار لوازم خانگی

اختصاص بودجه برای تجهیز سالن های تکواندو تربت حیدریه

مراقب مراکز آموزشی غیر مجاز فرهنگی و هنری باشید

پلیس: مراقب گل‌فروشی در فضای مجازی باشید

فیلمی که هیچ منتقدی حاضر به دفاع از آن نشد!

روزنامه جمهوری اسلامی: راه برای دولت های میانجی باز است / در شرایطی، می توان در سیاست عدم مذاکره با آمریکا تجدیدنظر کرد

خانه صنایع دستی شهر بایگ افتتاح شد

مستند سپید پایتخت ایران رونمایی شد

علم الهدی: اگر کسی بخواهد برجام را بعد از این دو ماه ادامه دهد، وثوق الدوله این زمان است؛ در تاریخ اسمش به نام جاسوس انگلیس ثبت خواهد شد / اگر مقاومت شود، خداوند با 5000 فرشته علامت‌دار، مومنان را یاری خواهد کرد

خراسان رضوی با افزایش دمای هوا و بارش‌های رگباری مواجه خواهد شد

اضطراب اجتماعی، آتشفشانی به ظاهر خاموش

زادآوری در حیات وحش سبزوار افزایش یافت

شطرنج بازان خراسان رضوی 6 مدال کشوری کسب کردند

هوش مصنوعی در برابر هوش مصنوعی / ابزار جدید ادوبی هر نوع دستکاری عکس ها را تشخیص می دهد

پلیس: خبری مبنی بر خودکشی داوری، مشاور احمدی‌نژاد دریافت نشده

چرا همزمان با دیدار تاریخی آبه از ایران حملات به نفتکش‌ها صورت گرفت؟

بازار جهانی نفت آماده افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود

جشن جهانی شدن قنات بلده در فردوس برگزار شد